İnce Dudaklılar Ruj Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Zıt renkler küçültür

Makyaj yaparken, tıpkı resim yaparken olduğu gibi, göz yanılmalarından ve renk ve doku bilgilerinden yararlanarak istediğimiz etkiyi elde etmeye çalışarak görünümümüzde istediğimiz etkiyi elde etmeye çalışırız. Bu bilgileri ışık bilgisini kullanarak verimli hale getirebilir istediğimiz algıyı yaratabiliriz.

Dudağımızı olduğundan Büyük Gösterme

Eğer ince dudaklarımız var ve bu hoşumuza gitmiyorsa küçük dokunuşlarla dilediğimiz görüntüye ulaşmak mümkündür.

Zıt renkler küçültür

Birbirinin zıttı renkler keskin hatların oluşmasına sebep olur. Bu da iki alanın bir birinden net olarak ayrılmasına, nesnelerin boyutlarının gözler önüne serilmesine sebep olur.

Örneğin; beyaz bir yüzeye koyu renk bir uygulama yaparsanız, bu o resmin veya nesnenin olduğundan daha küçük görünmesine sebep olur. Tıpkı koyu renk bir zemine beyaz bir uygulama yaptığınızda daha küçük gözükeceği gibi.

Parlak renkler büyük gösterir

 Parlak renkler nesnelerin renklerin yansımasına neden olduğundan nesnenin devamı varmış hissini verir dolayısıyla mat renkler olduğundan daha küçük gösterirken parlak renkler ise olduğundan daha büyük gösterir.

Islak dokular büyük gösterir

Islak dokularda tıpkı parlak renkler gibi ışığı yansıtması sebebiyle bulunduğu yüzeyin daha büyük algılanması sebep olur.

SONUÇ

  • Dudağı ince olan kimselerin dudaklarını daha büyük göstermek istemeleri durumunda yapmaması gereken şeylerin başlarında kalem çekmemek gelir.
  • Ruj rengi seçimi ten renginin çok zıttı seçilmemeli daha doğal tonlar tercih edilmelidir.
  • Rujun üzerine parlatıcı uygulamak dudağı daha büyük gösterecektir.